„Do Betlejem pełni radości”- jasełka młodzieży PZ6

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwane jasełkami. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.
Przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech. Jasełka uczą, integrują społeczność, wprowadzają  w świąteczny nastrój, rozwijają zdolności artystyczne. Posiadają również walor edukacyjny, gdyż sprawiają, że uczniowie lepiej poznają religijną historię Bożego Narodzenia, wspólnie uczestniczą w  przygotowaniach .
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy z pomocą księdza Arkadiusza przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 19 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Młodzież wzbogaciła scenariusz o wątki współczesne - na scenie pojawili się lekarz i ratownicy medyczni, a pogotowie zostało wezwane z pomocą telefonu komórkowego. Ale nie zabrakło tradycyjnych postaci: Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie i nauczyciele podczas konkursu kolęd - każda klasa zaprezentowała przygotowaną wcześniej kolędę. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim życzenia świąteczne i rozdali wykonane samodzielnie upominki.